Консультації та комбіноване лікування пухлин головного мозку

Які пухлини мозку називають неоперабельними?

Якщо казати простою мовою, то неоперабельні пухлини це ті пухлини, що не підлягають хірургічному видаленню. Однак, це поняття не є абсолютним та змінювалося протягом усього часу розвитку нейрохірургії.

Попри те, що перше задокументоване видалення внутрішньомозкової пухлини було проведене ще у 1884 році Rickman Godlee у Лондоні, втручання на головному мозку тривалий період залишалися вкрай ризикованою процедурою. Внаслідок неконтрольованої кровотечі під час операції та інфекційним ускладненням після неї, багатьом хворим нейрохірурги відмовляли в лікуванні, тобто розцінювали майже всі пухлини мозку як неоперабельні.

З часом удосконалення хірургічних технологій та поява нових методів діагностики й накопичення досвіду нейрохірургами, дозволили розробити безпечні типи операцій на мозку та знизити ризики післяопераційних ускладнень до рівня 1-5% при більшості типів пухлин.

У теперішніх умовах провести операцію можливо при будь-якій пухлині мозку, тому теоретично всі пухлини є операбельними

Про те це може бути як максимально можливе видалення пухлини у функціонально безпечних межах, або лише біопсія. Тому зараз питання обсягу тієї чи іншої операції при пухлині мозку вирішується з позиції її доцільності в кожного окремого пацієнта. Якщо ж ризики операції перевищують її позитивний ефект, то вибір робиться на користь збереження якості життя пацієнта та проведення нехірургічного лікування, а саме радіотерапії, хіміотерапії та імунотерапії.

Більшість пухлин тепер можна видалити з мінімальним ризиком для пацієнта, хоча в окремих випадках відмова від операції може бути кращою стратегією для збереження якості життя. У будь-якому випадку,


Сучасні підходи до лікування у нейроонкології передбачають, що вібір на користь операції або іншого лікування повинен здійснюватися індивідуально з урахуванням особливостей кожного конкретного випадку та побажань пацієнта і його родини
Прогноз Консультація