Які прояви пухлин головного мозку?
Тяжкість стану пацієнта з пухлиною мозку обумовлена розташуванням та розмірами пухлини, виразністю набряку навколо пухлини, а також ступенем руйнування структур мозку та наявністю супутніх захворювань
Загальномозкові симптоми
Пов'язані переважно з підвищенням внутрішньочерепного тиску (гіпертензійним синдромом), що проявляється головним болем, блюванням, застійними дисками зорових нервів, а також додатковими ознаками: психічними порушеннями, епілептичними нападами, запамороченням.
Вогнищеві симптоми
Зумовлені безпосереднім локальним впливом пухлини на функціонально значущі ділянки мозку. Зокрема для ураження лобових часток. характері специфічні порушення психіки (лобова психіка): безініціативність, ослаблення уваги, пам'яті й інтелекту, дезорієнтування у місці й часі, депресія, або навпаки збудження, агресивність та зниження самокритики. До специфічних симптомів також належать порушення статики й ходи (астазія-абазія) та експересивного мовлення (моторна афазія) при ураженні мовного центру Брока.
Пухлини в проекції рухових центрів лобової частки спричинюють або симптоми подразнення у вигляді нападів фокальної (джексонівської) епілепсії моторного, сенсорного й сенсомоторного характеру. Або супроводжуються симптомами випадіння функції з розвитком моно- і геміпарезу, що переходять у плегію.
Пухлини скроневих часток проявляються епілептичними нападами з характерними слуховими, нюховими, смаковими, зоровими галюцинаціями. Також можливе порушення сприйняття мови (сенсорна афазія) у разі локалізації пухлини у верхній скроневій звивині домінантної півкулі (центр Верніке).
При пухлинному ураженні тім'яної частки спостерігаються порушення поверхневої чутливості, м'язово-суглобового та просторового відчуття переважно в протилежних від боку ушкодження кінцівках. Ушкодження кутової звивини домінантної півкулі призводить до порушення когнітивних функцій (читання, письма та рахування).
Пухлини потиличних часток на ранніх стадіях проявляються пониженням зору, надалі виникає випадіння полів зору та зорові галюцинації — фотопсії.
При ушкодженні мозочку спостерігаються хиткість тулуба та порушення координації рухів у вигляді атаксії, дисметрії та інтенційного тремору кінцівок. Також ранньою ознакою є поява внутрішньочерепної гіпертензії (головний біль, блювання, застійні диски зорових нервів), що зумовлено порушенням ліквороциркуляції з формуванням гідроцефалії.
Пухлинне ушкодження гіпофіза характеризується різноманітними гормональними порушеннями у вигляді зміни розмірів та пропорцій тіла, лактореєю, проявами дисфункції щитоподібної залози, статевих залоз та наднирників. Поряд з цим частим є розвиток зорових порушень у вигляді бітемпоральної геміанопсії.
Віддалені симптоми
Зумовлені супутнім набряком мозку та порушенням мозкового кровообігу, що спричинюють стиснення, зміщення та защемлення (вклинення) структур мозку. Це супроводжується прогредієнтним наростанням головного болю, блюванням, порушенням свідомості, підвищенням артеріального тиску з подальшим його зниженням, брадикардією, аритмією, окоруховими порушеннями, тонічними судомами, порушенням дихання, і потребує проведення термінових лікувальних заходів.