Злоякісні пухлини головного мозку – рідкісна, але небезпечна патологія. Вона має складний перебіг, а її рання діагностика значно покращує шанси на ефективне лікування.
Статистика та тенденції
За даними Національного канцер-реєстру України, у 2021 році показник захворюваності на злоякісні пухлини головного мозку становив 4,8 випадка на 100 тисяч населення.Проте реальна поширеність у популяції оцінюється 17-19 випадків на 100 тисяч, адже включає і раніше виявлені пухлини. Крім того не всі випадки фіксуються через пізню діагностику або невчасне звернення пацієнтів до лікаря.
Світові тенденції вказують на збільшення виявлення пухлин мозку, що частково пояснюється покращенням діагностичних можливостей: завдяки широкому доступу до МРТ та КТ лікарі стали частіше виявляти навіть невеликі новоутворення.
Хто у групі ризику?
ВікРизик розвитку пухлини головного мозку підвищується з віком. Найчастіше захворювання виявляють у пацієнтів старше 60 років, і з кожним десятиліттям частота випадків збільшується.
Стать
Чоловіки хворіють частіше за жінок. Співвідношення захворюваності становить 1,1:1,0, тобто на кожні 10 випадків серед жінок припадає 11 випадків серед чоловіків.
Генетична схильність
Деякі спадкові синдроми, пов’язані з мутаціями в ДНК, підвищують ризик розвитку пухлин мозку.
Онкогенні віруси
Дослідження показують, що деякі вірусні інфекції можуть відігравати роль у розвитку пухлин центральної нервової системи.
Екологічні факториУ промислово розвинених країнах рівень захворюваності вищий, що пов’язано із впливом канцерогенів, зокрема хімічних речовин та радіаційного опромінення.
Первинні та вторинні пухлини: що частіше?
Первинні пухлини головного мозку розвиваються безпосередньо з мозкової тканини. До них належать гліоми, менінгіоми, шванноми та пухлини гіпофіза.
Метастатичні пухлини – це вторинні ураження мозку, які виникають внаслідок поширення ракових клітин з інших органів. Метастази у мозок виявляютьс 5-10 разів частіше ніж первинні пухлини мозку.
Найчастіші джерела метастазів:
У чоловіків – рак легень, товстої кишки, нирок.
У жінок – рак грудної залози, легень, товстої кишки та меланома.
Завдяки покращенню онкологічного лікування пацієнти з первинними пухлинами живуть довше, що, на жаль, збільшує ризик розвитку віддалених метастазів, зокрема в головний мозок.
Ризик захворювання підвищується з віком, а найбільшу загрозу становлять як первинні пухлини, так і метастатичні ураження. Важливо знати фактори ризику та звертатися до лікаря при перших симптомах – головних болях, запамороченнях, порушеннях мови та координації. Рання діагностика може врятувати життя.