Консультації та комбіноване лікування пухлин головного мозку

Метастази у головний мозок – коли варто оперувати? Що обрати: хірургію або радіохірургію?

Метастази раку є пухлинами, що найчастіше зустрічаються серед онкологічних уражень головного мозку, подекуди перевищуючи кількість гліом у 5-10 разів.

Така диспропорційність пов'язана, в першу чергу, з доступністю діагностики та ефективністю сучасного комбінованого лікування первинних вогнищ раку та відповідно зростанням тривалості життя онкохворих. Завдяки цим досягненням хворі на рак живуть довше так, що в них встигають з'явитися метастази в інші органи, зокрема у головний мозок.


Найчастіше метастази у головний мозок походять від раку легенів, молочної залози, нирок, шлунку та меланоми. Ключовою особливістю метастазів у мозок часто є їх множинний характер та глибинне розташування. Саме це є найчастішим протипоказом до відкритої хірургічної операції та вибором методу лікування на користь радіохірургії.


Радіохірургія є неінвазивною безболісною процедурою, що дозволяє за декілька сеансів провести опромінення ракових вузлів у середині мозку без трепанації. Прицільне радіохірургічне опромінне призводить до порушення метаболізму всередині пухлини та надалі до зменшення її розмірів протягом наступних 6-12 місяців.


Однак суттєвим обмеженням радіохірургії є максимальний розмір вогнища, яке може бути опромінене. Доведено, що вогнища більш як 4 см у діаметрі не дозволяють ефективно провести опромінення, а саме розрахувати його безпечну дозу та уникнути ускладнень внаслідок розвитку супутнього набряку мозку.


Сучасним є комбінований підхід, коли спочатку проводиться видалення самого великого метастатичного вузла, з наступною радіохірургією інших вогнищ. Така тактика дозволяє, отримати гістологію пухлини та підтвердити її походження, а також зняти набряк та стиснення мозку.

Комбінація хірургії та радіохірургії забезпечує швидке покращення самопочуття та фізичного стану пацієнта одразу після операції, а головне дозволяє виграти час для подальшого лікування.

Прогноз