Тривалість операції не є абсолютним показником її складності або якості, ані запорукою сприятливого прогнозу після лікування
У нейрохірургії навіть проведення операції з видалення невеликої пухлини мозку може розтягнутися на цілий день, особливо якщо пухлина знаходиться глибоко або пов’язана з критичними структурами мозку. Це стосується пухлин основи черепа (невриноми, менінгіоми), що часто оточують важливі судини та нерви.
Внутрішньомозкові пухлини мають інтенсивне кровопостачання та межують з функціональними центрами головного мозку, що потребує ретельного поступового мікрохірургічного видалення.
Не слід також забувати про непередбачені ситуації в операційній. Ускладнення у вигляді масивної кровотечі або набряку мозку, усунення яких може зайняти ще більше часу, ніж саме видалення пухлини.
Навіть велику пухлину головного мозку можна видалити відносно швидко за 2−3 години, якщо працює злагоджена команда хірургів, у якої доведені до автоматизму всі етапи операції, використовується сучасна техніка і заздалегідь детально сплановано перебіг операції.
Прагнення скорочення часу операції є цілком обґрунтованим з погляду сучасної доказової медицини. Важливо пам’ятати, що кожна година, проведена пацієнтом на штучному диханні, а потім ще й у відділенні інтенсивної терапії для виходу з наркозу, підвищує ризики післяопераційних інфекційних ускладнень. Крім того, просто введення великих доз препаратів для підтримання тривалого наркозу несе токсичне навантаження для організму.
Тому на питання про тривалість операції при пухлинах головного мозку, нейрохірург може чесно відповісти, що операція триватиме стільки часу, скільки буде потрібно, щоб провести її максимально безпечно та ефективно, ані секундою більше.