Консультації та комбіноване лікування пухлин головного мозку
psliaoperacijnyi_kontrol_MRT_KT

Контрольні знімки після операції видалення пухлини мозку: коли робити, на якому апараті та з якою метою?

За міжнародними рекомендаціями перші знімки після операції на мозку необхідно зробити протягом 24-48 годин. В реальних умовах нейрохірурги наполягають на проведенні дослідження мозку якомога раніше для визначення наявності післяопераційних ускладнень.
Стандартним є проведення комп'ютерної томографії (КТ) на наступний ранок після операції або навіть ввечері у день операції. КТ дозволяє ідентифікувати наявність крововиливу у зоні видаленої пухлини, формування гематом, розвиток гідроцефалії та порушення кровообігу (у вигляді тромбозу та ішемії) у прилеглих здорових ділянках мозку. Ці стани, як правило, є критичними та потребують негайних активних дій, зокрема повторної операції для усунення негативних наслідків операції.
Магнітно-резонансна томографія (МРТ) з контрастним підсиленням також може бути проведена протягом двох діб після операції з метою візуалізації залишкових частин пухлини, тобто встановлення ступеня радикальності операції.
На жаль, МРТ не здатна достовірно ідентифікувати крововилив та є досить тривалим дослідженням, що займає 30-40 хв проти 1-2 хв при проведенні КТ. Крім того, МРТ часто має артефакти за рахунок накопичення контрасту у набряклій тканині мозку навколо зони операції та гемостатичного матеріалу, що був залишений у ложі видаленої пухлини для зупинки кровотечі.
Контрольні знімки після операції видалення пухлини мозку мають важливе значення для раннього виявлення можливих ускладнень та оцінки радикальності операції. Комп'ютерна томографія (КТ) є найефективнішим методом для ранньої діагностики критичних станів, таких як крововиливи та гематоми, тоді як магнітно-резонансна томографія (МРТ) з контрастом дозволяє візуалізувати залишкові частини пухлини, хоча і має певні обмеження.
Лікування Діагностика