Пухлини головного мозку – сучасне лікування та прогноз

Які пухлини мозку називають неоперабельними?

Якщо казати коротко, то це пухлини, що не підлягають хірургічному видаленню. Однак, це поняття не є абсолютним та змінювалося протягом усього часу розвитку нейрохірургії.

Попри те, що перше задокументоване видалення внутрішньомозкової пухлини було проведене ще у 1884 році Rickman Godlee у Лондоні, втручання на мозку тривалий період залишалися вкрай ризикованою процедурою. Внаслідок неконтрольованої кровотечі під час операції та інфекційним ускладненням після неї, багатьом хворим нейрохірурги відмовляли в лікуванні.

З часом удосконалення хірургічних технологій та поява нових методів діагностики й накопичення досвіду нейрохірургами, дозволили розробити безпечні типи операцій на мозку та знизити ризики післяопераційних ускладнень до рівня 1-5% при більшості типів пухлин.

У теперішніх умовах провести операцію можливо при будь-якій пухлині мозку, тому теоретично всі пухлини є операбельними. Зараз питання обсягу операції при пухлині мозку вирішується з позиції її доцільності в кожного окремого пацієнта. Тобто це може бути як максимально можливе видалення пухлини у функціонально безпечних межах, або лише біопсія.

Якщо ж ризики операції перевищують її позитивний ефект, то вибір робиться на користь збереження якості життя пацієнта та проведення нехірургічного лікування, а саме радіотерапії, хіміотерапії та імунотерапії